sobota, 25 maja 2013

Chcesz być zdrowszy – pij kozie mleko

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zaczyna się interesować zdrową żywnością. Jest to spowodowane rosnącą modą na prozdrowotny tryb życia, ale jednocześnie niesatysfakcjonującą jakością niektórych ogólnodostępnych produktów. 


Jednym z produktów, który zyskuje na coraz większej popularności, zwłaszcza wśród osób poszukujących ekologicznego zamiennika mleka krowiego jest mleko kozie. Udowodniono, że ma ono wiele zalet i korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim, jest lekkostrawne (również dla osób mających problemy z przyswojeniem mleka krowiego) i odżywcze. Dzięki kazeinie, która zawiera mniej frakcji niż w mleku krowim, jest często tolerowane przez alergików, uczulonych na białka mleka krowiego.

Jest ono bogate w składniki mineralne, takie jak wapń, potas, fosfor, których proporcje są bardzo korzystne dla człowieka. Ponadto, laktoza, która ułatwia przyswajanie tych minerałów, występuje w znacznie mniejszej ilości w mleku kozim niż krowim, co również przyczynia się do jego łatwiejszego trawienia). Mleko kozie jest również kopalnią witamin: D3 (bardzo dobrze przyswajalnej), niacyny i biotyny. Co ciekawe, w mleku kozim znajdziemy pięć razy więcej witaminy B13 niż w mleku krowim. Witamina ta spełnia ważną rolę w budowie i regeneracji komórek. Dzięki niej możemy spowolnić proces starzenia.

http://www.flickr.com/photos/andrec/
Trzeba tutaj również podkreślić fakt, że mleko kozie zawiera prawie dwa razy więcej kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-6 (kwas linolowy i arachidonowy) niż mleko krowie, potrzebnych między innymi do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Mleko kozie niezaprzeczalnie jest lepsze od mleka krowiego pod wieloma względami. Nie każdy jednak daje się przekonać do jego smaku i zapachu. Kwestia gustu i przyzwyczajenia. Jednak, aby skorzystać z jego odżywczych i zdrowotnych walorów możemy poszukać w sklepach jego przetworów takich jak sera, jogurtu czy twarogu. Polecam i na zdrowie!


Autorka: Mama 4–letniego dziecka, które przeszło od mleka modyfikowanego do kakao na bazie mleka koziego, wypijanego dwa razy dziennie.


P.S. Otworzyliśmy oficialnie stronę wizytówkową: Zdrowa Żywność Lubin.
Zapraszamy czytelników z Lubina oraz Zagłębia Miedziowego. 

2 komentarze:

  1. jakie potrawy mozna robic z koziego?
    Kakao,ryz...?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mleko kozie faktycznie ma nieco dziwny posmak, szczególnie wyczuwalny na początku, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do mleka krowiego. Warto się jednak przerzucić ze względu na wszystkie właściwości opisane w artykule, ale głównie przez wzgląd na znacznie mniejszą dawkę laktozy - która dorosłym ludziom wyjątkowo nie służy i u wielu wywołuje problemy nie tylko trawienne, ale też skórne czy prowadzi do alergii. Oprócz mleka koziego, warto zwrócić uwagę na mleka pochodzenia NIE zwierzęcego. Np. mleko migdałowe czy kokosowe. Stroniłabym od sojowego, które jest naszpikowane hormonami i może wywołać na dłuższą metę problemy u kobiet zwłaszcza. Osobiście lubię smak mleka krowiego, dlatego takie kupuję, ale koniecznie bez laktozy. Jest droższe, ale moim zdaniem warto.

    OdpowiedzUsuń