piątek, 29 kwietnia 2016

Jajka z wolnego wybiegu

Uważam, że jednym z najlepszych pomysłów na udane śniadanie jest jajko. Jajko zawiera bogactwo witamin, mikroelementów, korzystnych tłuszczy, jest pożywne, daje uczucie sytości... zalety można wymieniać jeszcze długo. Dlatego lubię potrawy takie jak:

Jajecznica z brokułami


Wracając do jajek...

Proszę sobie po prostu uzmysłowić, że z jajka (o ile zostanie wysiedziane przez kwokę) rozwija się całe, kompletne pisklę, cały żywy organizm. To najlepszy dowód na to, że jajko zawiera wszystkie możliwe substancje odżywcze, które są nam potrzebne... po prostu komplet.

W mojej kuchni preferuję jajka z wolnego wybiegu. Dlaczego? Naoglądałem się filmów jak wygląda tzw. chów klatkowy i nie wydaje mi się to zbyt komfortowe dla kur. Jestem przekonany, że jajko od kury, która ma lepsze warunki życia, jest lepsze jakościowo (to moja prywatna opinia). Do tego jeszcze dochodzą względy jakiejś przyzwoitości - po co niepotrzebnie męczyć ptaki...

Jeśli możesz sobie pozwolić na "lepsze" jajka z wolnego wybiegu, a najlepiej od gospodarza - warto je kupić. Fajnie jest także znaleźć jajka z certyfikatem, który mówi, że na fermie nie stosuje się antybiotyków oraz paszy modyfikowanej genetycznie, czyli GMO. Są w sprzedaży takie jajka. Ostatnio płaciłem ok. 8 zł za 8 sztuk.


Jajko z wolnego wybiegu, o którym wspomniałem jest właśnie składnikiem powyższego śniadania, na fotografii widzimy także góralskie serki (to podłużne "coś" na talerzu), pełnoziarniste pieczywo, oraz grzyby portobello, o których już pisałem...

Portobello


O podobnym śniadaniu pisałem także tutaj:

Śniadanie (anty)angielskie


...i zapraszam do dalszej lektury oraz polubienia bloga na FB.

Smacznego!

1 komentarz:

  1. Jajka samo zdrowie, szczególnie te od kurek zielononóżek, są bardzo wartościowe chociaż mogą początkowo razić swoim zielonkawym zabarwieniem. Jajka najzdrowsze to te ze wsi lub z targów od starszych Pań. Jajka w każdej postaci to zródło zdrowia.

    OdpowiedzUsuń